1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Yeni Hizmet Binamızın Açılışını Yaptık

 İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ilgaz Tüneli’nin ardından Kastamonu-İnebolu yolunun hızla tamamlanması gerektiğini belirtirken, “İnebolu Limanı konusu da bir an önce çözülmeli. Bu bölgede sanayileşmenin temeli bu liman. Bu 2 iş biterse, İnebolu; İç Anadolu’nun kapısı olur. Karadeniz ülkelerine ihracatın yolu açılır” dedi.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni hizmet binasının açılış töreni ve istişare toplantısına katıldı. Konuşmasına şehitlerimiz için Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada İnebolu’nun, tarihi kadar, doğasıyla da müthiş bir yer olduğuna işaret ederek, “Deniz turizminden, doğa ve kış turizmine kadar, yılın 12 ayı burası turizme uygun. Turizmde potansiyelimiz yüksek fakat tesis eksikliğinden dolayı bunu yeterince değerlendiremiyoruz. Demek ki bu konuda daha çok çalışmamız lazım. Körfez ülkesi vatandaşlarının, Arapların Karadeniz’e müthiş ilgisi var. Bunların hepsi paralı müşteri. Esasen önümüzde güzel birde fırsat var. Haziran ayında İstanbul’da, Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İşbirliği Fuarı düzenleniyor. Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel fuarı olacak. Bu fuarın, bölgeye ciddi kazanımlar getirmesini, hem yatırımcı hem de turist çekmesini bekliyoruz. Bunu en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

Zenginleşme için önemli bir fırsatın da, coğrafi işaretler konusu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “İnebolu Ticaret ve Sanayi Odamız, İnebolu ekmeği ve İnebolu Kızılcık tarhanasına coğrafi işaret için çalışma başlattı. İnşallah Türk Patent Kurumu onayladığında, İnebolu’nun bu 2 lezzeti korunma altına alınmış olacak” ifadesini kullandı.

 

-Kastamonu ekonomisinden ekonomi rakamları

 

Kastamonu ekonomisi ile ilgili bazı çarpıcı rakamları paylaşan TOBB Başkanı şunları söyledi: “2017 yılı ile 2016 yılını mukayese ettiğinizde Türkiye ortalaması yüzde 11’ken, Kastamonu’da yüzde 16 olmuş. Sigortalı çalışan sayısındaki artış Türkiye genelinde yüzde 10’ken Kastamonu’da yüzde 23 artmış. İhracat rakamlarına baktığınızda Türkiye’de ihracat yüzde 10 artarken, Kastamonu’nun ihracattaki artışı tam 190 olmuş. Bu müthiş bir rakam. Protestolu senet sayısı artışı Türkiye ortalamasında yüzde 1’ken, Kastamonu’da yüzde 17 azalmış. Bu şu demek: Kastamonuluya güvenin. Sözünün arkasındadır.”

 

-“İnebolu’yu takip ediyorum”

 

İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmalarını yakında takip ettiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, yeni hizmet binasının Odanın hem hizmet kapasitesini hem de kalitesini artıracağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası için yeni hedefin akredite oda olarak ‘5 yıldızlı’ ünvanını almak olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Yeni hizmet binası, esasında bir vizyon işi. Para-pul yok. Odamızın, İnebolu’nun geleceğine inandığını, daha güzel hizmetlerde bulunmayı hedeflediğini gösteriyor. Başkanımızdan Yönetimine, Meclisinden, Genel Sekreter ve tüm çalışanlarına kadar, Allah hepsinden razı olsun.   Şakir İşeri Başkanımızla, Ankara’da da birlikte çalışıyoruz. TOBB’un Ekonomi raporları hazırlayan komisyonunda ekonomiyle ilgili raporlarımız, Şakir kardeşimin katkısıyla ve incelemesinden sonra geçiyor. Kendisinin de emekleriyle, Odalarımızda çok önemli 2 adım attık: Online oda ve şirket kurulumlarında tek durak ofis.

 

-İnebolu’ya okul sözü

 

İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şakir İşeri ilçeleri için Hisarcıklıoğlu’ndan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi istedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da bu talebe karşılık ömür ve görev verilmesi halinde İnebolu’ya da bir okul yapma sözü verdi.