1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

            30.03.2016 Tarih ve 39 Karar nolu Meclis Toplantısının 7. Maddesine istinaden Tarım Komisyonuna seçilmiş olan üyeler ikinci toplantısında;

            Komisyonumuzca fikir alışverişinde bulunmak ve sorularımıza cevap bulabilmek için 05.05.2016 Perşembe günü bu sektörün temsilcisi Tarım İlçe Müdürlüğüne gidildi ve gündem bu şekilde işlendi;

            05.05.2016 Perşembe günü İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası Tarım Komisyonu üyelerinden Bülent YAĞCIOĞLU, Kadir YILDIRIM ve Recep SEYMENOĞLU İnebolu İlçe Tarım Müdürü’müz Özgür KARAYILAN’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette komisyonun hazırlamış olduğu sorular soruldu.

            İlk olarak “ İlçemizin Göçkün, Korupınar, Carafa gibi köylerinde seracılık ön plana çıkmışken diğer köylerimiz neden ilgisiz kaldılar, yeterince bilgilendirilmediler mi? sorusu soruldu. Karayılan yaptığı açıklamada “ Bizler hiçbir köyde ayrımcılık uygulamıyoruz. Aksine bu bahsettiğiniz köyler dışında diğer köylere daha çok ilgi alaka gösteriyoruz. Ancak ilgi konusunda hiç karşılık alamıyoruz. Bu köylerin ön plana çıkmış olması geçmişten gelen bir yatırımın meyveleri. Bundan 20 sene öncesinin meyveleridir. Köy halkı komşusunda gördüğünü kendi bahçesinde görmek istiyor. Tabi coğrafi şartlar toprak yapısı da önemli ancak, bu köylerin rövanşta olmasının asıl sebebi tamamen ilgi alakayla kaynaklı bir durumdur.”

            İkinci sorumuz olarak “ Köylümüz daha çok ne üretirse pazar bulur?”

            Özgür KARAYILAN bu konuda “ köylü ne üretirse üretsin pazar bulur. Önemli olan pazar değil. Nasıl bir pazardan bahsediyoruz? Yıllık Pazar piyasası istiyorsa kivi üretsin, haftalık istiyorsa sebze üretsin, sezonluk istiyorsa meyve üretsin. Pazar bulma konusunda sıkıntımız yok.”

            3. sorumuz, “Köylümüz organik tarıma yönlendirilemez mi ?

            -Köylerimizde, özellikle İnebolu ilçesi köylerinde organik tarım had safhada uygulanıyor. Organik Tarımda iyi yerlerdeyiz.

            4. sorumuz, Bizim topraklarımızda ön plana çıkartacağımız ürün veya ürünler nelerdir ?

            - Bölgemizde Seracılık, Fındık üretimi, Organik tarım, balıkçılık ön planda.

            5. sorumuz, “ Köylümüzün yararlanabileceği teşvikler nelerdir ?

            -Bakanlık olarak tarımda yaklaşık 101 kalem desteğimiz var. Kısacası biz üreten, üretilen her şeyi destekliyoruz. Bu dönem Orköy ve Tarım Bakanlığı vasıtasıyla arı dağıtımı yapıyoruz. Yine bu dönem aktif olarak Genç Çiftçi Desteğimiz mevcut. Bu destekle genç çiftçiyi 30.000 tl hibe ile destekliyoruz. Bölgemizde yatırım olarak kalkan balığı üretimi yapılabilir. Çok güzel destekleri var. Örneğin Karadeniz Teknik Üniversitesi kalkan balığını bedava veriyor. TKDK ‘da % 50 hibe desteği sağlıyor. Yerimiz müsait, Pazar piyasası yüksek. Şuan da Ege’de üretimi yapılıyor. Ege bölgesi denizi aşırı tuzludur. Ancak suyu seyrelterek balık için uygun bir ortam hazırlayıp üretimi devam etmektedir. İlçemizde kalkan balığı üretimi yapılabilir.

6.sorumuz, “İlçemiz köylerinde arazinin ne kadarı tarıma ayrılmıştır?         

            -İnebolu olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde İnebolu yüz ölçümünün %81’i orman, %15’i tarım alanı, %4 Yerleşke alanı olarak tespit edilmiştir. % 15’lik tarım arazisinin ne kadarını kullanıyoruz derseniz, %6- % 8’ini kullanıyoruz.

            7.sorumuz, “İlçemizde Ziraat Odası kurulamaz mı?

            -Ziraat Odası için ciddi anlamda çalışmalar yapılıyor. en kısa zamanda neticeye kavuşacağını düşünüyorum. İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptığınız bu ziyaretten çok memnun kaldım. Bu kurumu sizden başka ziyaret eden, sizin kadar ilgili alakalı bir sivil toplum örgütü daha yok. Ben ve kurumum adına sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Sizlere tekrar teşekkür ediyorum.”

            Tarım Komisyonu üyeleri Bülent YAĞCIOĞLU, Kadir YILDIRIM ve Recep SEYMENOĞLU İnebolu İlçe Tarım Müdürü Özgür KARAYILAN’a İnebolu TSO adına teşekkür etti. Bizler İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlçe Tarım Müdürümüz Özgür KARAYILAN'a teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.