1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

2018 Yılı TOBB Nefes Kredisi Kullanıma Açıldı

  

TOBB Nefes Kredisi 2018

Düşük faiz oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere cansuyu olan TOBB Nefes Kredisi Projesi bu sene 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden geliyor.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu "Birlikte Kazanacağız: KOBİ Destek Kredisi Tanıtımı”nda yaptığı konuşmada “finansmanda inovasyon’ adı verilen Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki kredi desteğinin önemine işaret ederek, “8 banka ile devam ediyoruz. Artık daha güçlü yürüyoruz. Öncelikle bu proje reel sektör ile finans sektörünün güç birliği yaptığı önemli bir projedir” diye konuştu.​ TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla düzenlenen "Birlikte Kazanacağız: KOBİ Destek Kredisi Tanıtımı”nda, Türkiye ekonomisine ve KOBİ Destek Kredisi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ Destek Kredisi’nin KOBİ'lere önemli bir finansman desteği sağlayacağını belirterek, "Normalde bugün paranızı bankaya mevduata koysanız bankadan yüzde 22-23 mevduat faizi alıyorsunuz. Kredi kullanmak isteyen KOBİ’lerimiz ise maalesef yüzde 30’ları aşan faizlere maruz kalıyorlar ama Destek Kredisi kullanınca aylık 1,85, yıllık 22 ödeyeceksiniz. Yani KOBİ’lerimiz mevduat faizi civarında, normal kredi faizlerinin ise 8-10 puan altında kredi kullanabilecek.”

Nefes Kredisi: Yıllık faiz oranı yüzde 23’ün altında, 6 ay geri ödemesiz, 18 ay vadeli kredi!

  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Odalar ve Borsalar mevduatlarını 8 bankaya yatırarak, üyesi olan KOBİ’lere aylık %1,85 yıllık %22.20 faiz oranı ve 6 ay geri ödemesiz 18 ay vadeyle kredi kullanma imkanı sağlıyor.
  • TOBB, Oda ve Borsalar elindeki kaynaklarının üyelerinin kullanımına açıyor. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ’lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek oluyor. KGF, kredi tutarının %85’ine hazine destekli kefalet veriyor.
  • Nefes Kredisi KGF’nin vereceği kefalet ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış oluyor. KGF de Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler günler içerisinde kredilerini kullanmış olacak.

Bürokrasisi az, basit kredi süreçleri

  • TOBB üyesi firmalar üye olduğu Oda-Borsa'ya giderek "TOBB Nefes Kredisi Başvurusu" için faaliyet belgesi isteyecek.
  • Aldığı faaliyet belgesi ile 6 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak.
  • Bankalar, KOBİ'nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek
  • Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ'ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.

Krediye başvurmak isteyen üyelerimiz odamıza müracaat ederek KOBİ DESTEK (NEFES) KREDİSİ BAŞVURU İÇİN DÜZENLENMİŞTİR" ibaresi geçen Faaliyet Belgesi alarak adı geçen bankalardan herhangi birine başvuruda bulunabilir.Detaylı bilgi için odamız ile irtibata geçebilirsiniz.